امروز شنبه , ۵ اسفند , ۱۳۹۶

۷ قانون برای کاهش عرق کردن

۷ قانون برای کاهش عرق کردن

با چند تغییر در شیوه زندگی می‌توان سرعت عرق کردن بیش از اندازه بدن را گرفت. البته تعریق یک تابع طبیعی در بدن انسان است اما صحبت ما با افرادی است که بیش از اندازه تعریق می‌کند و این موضوع زندگی فردی و اجتماعی‌شان را تحت تاثیر قرار داده است.

بخش سلامت تبیان

عرق کردن زیاد

عرق کردن برای کنترل درجه حرارت بدن مورد نیاز است. تعریق زیاد در نواحی دست‌ها، پاها و زیر بغل اتفاق می‌افتد، اما ممکن است ناحیه‌های دیگر چون قفسه سینه، کمر و صورت را نیز درگیر کند. این موضوع به دلیل افزایش تحریک عصب و غدد تعریق بدن است. البته می‌توان گفت در برخی از افراد این عارضه ژنتیکی است.

در برخی موارد ممکن است تعریق بیش از حد در اثر یائسگی و یا یک بیماری زمینه‌ای مانند دیابت، قند خون کم، اختلالات عصبی، تیروئید، بیماری سل و اعتیاد به الکل باشد.

یک متخصص پوست از بریتانیا اعلام کرد با چند تغییر ساده در زندگی می‌توان از عرق کردن بیش از اندازه که باعث خجالت می‌شود جلوگیری کرد.

به گفته این متخصص با رعایت هفت قانون زیر دیگر مانند قبل عرق نخواهید کرد:

۱- رژیم غذایی: کافئین، ترشی‎جات و ادویه‌جات به عنوان خوراکی‌های انتقال دهنده عصبی فعال به نام «استیل کولین» شناخته شده‌اند که باعث تحریک غدد عرق می‌شوند.

۲- ضدعرق: استفاده از مواد ضدتعریق مثل انواع مام، یکی ار راحت‌ترین و ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از تعریق بیش از اندازه بدن است. شما علاوه بر زیر بغل می‌توانید از آن‌ها در کف دست و پا نیز استفاده کنید.

۳- لباس: اگر زیاد عرق می کنید، سعی کنید از لباس‌های گشاد استفاده کنید تا لکه‌های خیس عرق روی لباس‌تان آشکار نشود. همچنین پوشیدن لباس‌های تنگ موجب تحریک غدد شده و باعث می‌شود بیشتر عرق بریزید.

۴- دارو: برخی داروها مانند داروهای استروئیدی، ضدافسردگی و ویتامین ب۳ از جمله داروهایی هستند که میزان تعریق بدن را به شدت افزایش می‌دهند.

۵- درمان: اگر با استقاده از ضد عرق‌ها و موارد گفته شده مشکل تان برطرف نشد و باز هم بیش از اندازه عرق می‌کنید، به یک متخصص مراجعه کنید تا با تزریق بوتاکس تعریق بدن تان را کنترل کنند.

۶- دوش آب گرم: برای بدنی که بیش از حد تعریق دارد، حمام آب گرم گزینه مناسبی نیست، چرا که درجه حرارت مرکزی بدن را به شدت افزایش داده و بعد از استحمام باعث می‌شود شُرشُر عرق بریزید.

۷- وزن متناسب: چربی بیش از حد می‌تواند غدد مربوط به عرق کردن در بدن را تحریک کند. بنابراین داشتن یک وزن متعادل می‌تواند در بهبود این عارضه کمک تان کند.

تعریق بیش از اندازه چه اثرات روانی می‌تواند بر روی فرد داشته باشد؟

شاید برایتان تعجب آور باشد اما صحت دارد، میزان تعریق بدن روی کیفیت و شیوه زندگی یک فرد تاثیر مهمی دارد. علاوه بر آن روابط اجتماعی فرد را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد، چرا که بوی نامطبوع و لکه‌های خیس عرق بر روی پیراهن برای همه منزجر کننده است. لذا فرد به مرور دچار افسردگی و اضطراب شدید می‌شود که این عامل به خودی خود باعث افزایش تعریق بدن نیز می گردد.

آیا می‌توان برای همیشه آن را درمان کرد؟

تعریق بیش از اندازه بدن یک بیماری محسوب می‌شود که گاهی با گذر زمان بهبود می‌یابد. البته راه‌های متعددی برای کنترل تعریق وجود دارد. فقط کافیست منشا این همه عرق ریزی را پیدا کنید.

اگر نگران وجود بیماری زمینه‌ای در خودتان هستید هرچه سریع تر به پزشک عمومی مراجعه کنید، چرا که ممکن است درگیر دیابت یا اختلالات تیروئید باشید.

منبع: جام جم
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *